DEKAton

CHARITATIVNÍ PROJEKT deka pro athelas

 

Díky vám všem, našim milým pletařkám

a dárcům jsME získali 

382.871Kč pro náš hospic!!!

Jste úžasní! Děkujeme z celého srdce!

Co a proč?

Charitativní projekt Deka pro Athelas má za cíl spojit co největší množství lidí v jednom společném barevném a laskavém díle, plném dobrých myšlenek, přání a snů a krásných pletených či háčkovaných čtverců.

Ta myšlenka vznikla v největším smutku a v největším uzavření společnosti. Kladli jsme si otázku, jestli existuje něco, co by nám mohlo pomoci se radovat. Co by mohlo společnost, zavřenou za dveřmi bytů, ve chvíli, kdy není možné navštívit ani babičku, natož pak někoho blízkého v nemocnici, aspoň nějakým kouskem spojit. Co by mohlo pomoci na okamžik vzdát se těch těžkých myšlenek, strachu, bolesti a frustrace ze všech omezení, na chvíli zmírnit.

Záznam vysílání ČRo ze dne 6.9.2021

 Co by mohlo lidi, byť jenom na okamžik, přimět myslet na něco dobrého, laskavého, milého…třeba při pletení. Myšlenka se rozšiřuje a roste i nadále, i přes proměny situace během roku. Spletením čtverců chceme vytvořit co největší deku, do které „zabalíme“ náš krásný písecký kamenný most. Most jako symbol přechodu z jednoho břehu na druhý.

 DEKATON: Příběh dopleten

Dne 21.5.2022 se stala neskutečná a neuvěřitelná věc. Zahalili jsme překrásný písecký kamenný most do nejdelší, nejbarevnější a nejlaskavější deky všech dob. Přijel pan komisař z agentury Dobrý den a souhlasil, že Domácí hospic Athelas a Dětský klub Pohádka získávají nový český rekord.

Ale co víc. Bylo to krásné a kouzelné odpoledne. Jednotlivé deky byly rozprodány, zbylo jich pouze 7. Další neuvěřitelná věc:

Pro Domácí hospic Athelas se touto benefiční akcí podařilo získat 382.871Kč. Je to částka, která našemu hospici velmi pomůže v rozpočtu.

Moc děkujeme vám všem, kdo jste pletli, i vám všem, kdo jste si naši deku koupili. Darovali jste tak čas DOMA našim pacientům.

Jsme vděční.

Zde pro vás, kdo jste s námi nemohli být dokument studentky Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, Lenky Heldiové: 

Pokud jste na mostě nebyli a přesto byste se ještě chtěli stát součástí této neskutečné vlny podpory, můžete tak učinit ZDE.

Nadace České Spořitelny nás společně s Nadací VIA podporují tak úžasně, že pokud se nám podaří vybrat 20.000Kč, získáme částku dvojnásobnou. A taková částka znamená, že budeme mít na měsíc zajištěnou mzdu pro naši úžasnou zdravotní sestřičku.

Moc děkujeme. Každá koruna, kterou získáme darem, je proměněna na minuty péče o ty, kdo se rozhodli zůstat DOMA na konci svého života.

 

Původně plánovaný termín 27.11.2021 nám bohužel nevyšel. Zasáhla vyšší moc a my jsme museli akci posunout na neurčito. Z neurčita se však právě stal den nejkrásnější 21.5.2022. Pevně věříme, že se situace dovolí a my se setkáme na našem Kamenném mostě. Deky, které jste pomáhali uplést či uháčkovat jsou nádherné, ale ještě spí v knihovně. Děkujeme moc všem, kteří se aktivně zapojili, i těm, kteří nám fandili a sledovali vše z povzdálí.

Nyní nás můžete podpořit jednak držením pěstí, popř. pokud nám fandíte a chcete podpořit práci hospice, budeme vděční za jakýkoliv finanční příspěvek. Největší radost máme z trvalého příkazu, byť i jen na maličkou částku. QR kód vás zavede na stránky Darujme.cz, kde můžete virtuálně „adoptovat“ kousek deky a podpořit tak práci hospice libovolnou částkou. Děkujeme.

A pokud si spolu s námi chcete připomenout, jak postupně vznikal projekt Deka pro Athelas, jak se jedna myšlenka zhmotnila do neuvěřitelné krásy, stáhněte si náš ebook Cesta Deky pro Athelas aneb 8 měsíců mezi klubíčky a čtverci. 

Pro koho?  

Upletením či uháčkováním čtverce přispějete Domácímu hospici Athelas. Upletené deky si budete moci zakoupit 21.5.2022 od 13:00 na mostě. Není to ale obyčejný nákup. Je to dar. Za váš dar hospici získáte darem deku, kterou jsme my získali darem od všech úžasných pletařek. Výtěžek z celé benefice poputuje na ruce a srdce našich lékařů a sestřiček, kteří je promění v cenné minuty péče o naše umírající pacienty.

Do kdy? 

Převelikou deku jsme měli hotovou původně dne 27.11 2021, ale covid nás zastavil. Nový termín je 21.5.2022,  přijede komisař z agentury Dobrý den a pokud se to podaří, vyhlásí nový český rekord. Nejdelší a nejlaskavější deka v ČR. Přes nejstarší a nejkrásnější most! Čtverce již prosím neposílejte, ale přijeďte nás podpořit přímo na most.

 

Kateřina Literáková

Domácí hospic Athelas Písek

Karla Čapka 589

Písek

397 01

literakova@hospic-pisek.cz

mob. 724 051 181

Kateřina Šolcová 

Dětský klub Pohádka

V Oudolí 1627

Písek

397 01

katerina.solcova@atlas.cz

mob. 775 169 724

Jak mám postupovat?

Můžete uplést či uháčkovat čtverec o velikosti 30 x 30 cm. Barvu ani vzor ani druh příze nechceme omezovat, aby mohl plést kdokoliv, kdo najde klubíčko a jehlice ve skříni. Maminky s dětmi, babičky, tety, kdokoliv. Dobré bude, když bude příze příjemná a nekousavá, aby pod dekou bylo hezky .

Upletené či uháčkované čtverce doneste buď Katce Literákové nebo Katce Šolcové na níže uvedené adresy, či je pošlete poštou.

Uveďte prosím k Vašim čtvercům tyto údaje:

  • Jméno a příjmení
  • E-mail
  • Adresa
  • Telefon

Děláme seznam pletařů s počty čtverců, aby je mohl komisař, až přijede naši deku změřit, dobře spočítat a abychom Vám později mohli zaslat fotografie z celé akce. 

Co se s dekami stane poté?

Až bude nejdelší deka změřena, oslavíme to spolu adventním zpíváním a svařákem na kamenném mostě. Každý, kdo bude chtít podpořit hospic a věnovat tak drahocenný čas péče naším pacientům, si bude moci najít tu svou nejkrásnější, tu si zakoupit a po skončení programu odnést. Minimální částku za jednu deku jsme po dlouhém a náročném zvažování stanovili na 1.200Kč. Mnoho žen na deky nakoupilo novou vlnu, výrobní cena deky se pohybuje od 800-1500Kč. Výtěžek půjde na léčbu a péči o pacienty hospice.

Část dek si rezervujeme jako dary pro ty, kdo se potřebují přikrýt laskavostí. A část bude k dispozici v našem e-shopu k prodeji online. Mějte s námi prosím trpělivost, děláme takovou velkou benefiční akci poprvé, ne všechno je dokonalé. Ale snažíme se, aby to celé byla akce laskavá, lidská a barevná.

Dražba…?

Na mostě také kromě jiného proběhne klasická dražba několika vybraných dek s příběhem. Chcete-li nějakou speciální, přijďte se o ni na most „poprat“:)

Důležité je, že všechny finanční dary, které takto získáme, použijeme bedlivě a moudře na léky, zdravotnické pomůcky pro pacienty. 

Nechcete deku? A chcete nás přesto podpořit?

Budeme rádi!!! Každý, kdo chce a může podpořit práci našeho hospice, je náš anděl. Každý, komu dává smysl, co děláme. Kdo si umí představit, že každá minuta života se počítá a je stejně důležitá, jako kterákoliv jiná. I ta poslední. Každý, koho potěšila myšlenka na společné dílo lidí z Písku i přespolních. Ten, kdo si nechce deku odnést a jehož záměrem je pouze podpořit hospic. Vy všichni jste vítáni si deku symbolicky adoptovat.

Jak mohu symbolicky adoptovat deku?

1. Přejděte na odkaz na Darujme.cz, vyberte kolik čtverců či celých dek chcete adoptovat a pošlete „adoptivní dar“. Nejvíce nám pomůže měsíční příkaz k úhradě, například ve výši dvou káv či jednoho oběda. To jsou symbolické adopce, díky kterým pak budeme moci dlouhodobě dělat svou práci.

2. Jste-li firma, spojte se s Katkou Literákovou nebo Katkou Šolcovou a domluvte podrobnosti.

Jak jinak se mohu zapojit? 

 • Můžete nás podpořit finančně ZDE. Budeme vděční za každou korunu, kterou nám věnujete.

 • Úplně nejvíc nám pomůže trvalý příkaz k úhradě, byť na malou částku. To jsou peníze, o které se můžeme opřít a se kterými můžeme počítat dlouhodobě.

 • Můžete se stát naším dobrovolníkem. Ozvěte se prosím na literakova@hospic-pisek.cz, práce je u nás hromada.
 • Jste-li majitel firmy a máte chuť s námi na tomto projektu spolupracovat, ozvěte se Kateřině Literákové na 724 051 181 nebo literakova@hospic-pisek.cz, budeme rádi za podporu a dlouhotrvající spolupráci.

 • Chcete nám pomoci deky splétat? To budeme jásat! Ozvěte se našim Kačkám a vymyslíme, jak to provést.