běhy PRO ATHELAS

CHARITATIVNÍ PROJEKT

 

 

Co a proč? 

Charitativní projekt Deka pro Athelas má za cíl spojit co největší množství lidí v jednom společném barevném a laskavém díle, plném dobrých myšlenek, přání a snů a krásných pletených či háčkovaných čtverců.

Ta myšlenka vznikla v největším smutku a v největším uzavření společnosti. Kladli jsme si otázku, jestli existuje něco, co by nám mohlo pomoci se radovat. Co by mohlo společnost, zavřenou za dveřmi bytů, ve chvíli, kdy není možné navštívit ani babičku, natož pak někoho blízkého v nemocnici, aspoň nějakým kouskem spojit. Co by mohlo pomoci na okamžik vzdát se těch těžkých myšlenek, strachu, bolesti a frustrace ze všech omezení, na chvíli zmírnit. Co by mohlo lidi, byť jenom na okamžik, přimět myslet na něco dobrého, laskavého, milého…třeba při pletení.

Doba uzavření již víceméně pominula, ale myšlenka se rozšiřuje a roste i nadále. Spletením čtverců chceme vytvořit co největší deku, do které „zabalíme“ náš krásný písecký kamenný most. Most jako symbol přechodu z jednoho břehu na druhý.

Pro koho?  

Upletením či uháčkováním čtverce přispějete Domácímu hospici Athelas. Upletené deky budou postupně „adoptovány“ svými „adoptivními rodiči“ a výtěžek z „adopcí“ poputuje na ruce a srdce našich lékařů a sestřiček, kteří je promění v cenné minuty péče o naše umírající pacienty.

Do kdy? 

Převelikou deku chceme mít hotovou dne 27.11 2021, kdy máme záměr, dá-li pánbůh, ji vystavit na mostě, spočítat čtverce a radovat se z toho, co se povedlo. Čtverce prosím posílejte či doneste 30. 10. 2021 na tato dvě místa:

 

Kateřina Literáková

Domácí hospic Athelas Písek

Karla Čapka 589

Písek

397 01

literakova@hospic-pisek.cz

mob. 724 051 181

Kateřina Šolcová 

Dětský klub Pohádka

V Oudolí 1627

Písek

397 01

katerina.solcova@atlas.cz

mob. 775 169 724

Jak mám postupovat?

Můžete uplést či uháčkovat čtverec o velikosti 30 x 30 cm. Barvu ani vzor ani druh příze nechceme omezovat, aby mohl plést kdokoliv, kdo najde klubíčko a jehlice ve skříni. Maminky s dětmi, babičky, tety, kdokoliv. Dobré bude, když bude příze příjemná a nekousavá, aby pod dekou bylo hezky .

Upletené či uháčkované čtverce doneste buď Katce Literákové nebo Katce Šolcové na níže uvedené adresy, či je pošlete poštou.

Uveďte prosím k Vašim čtvercům tyto údaje:

  • Jméno a příjmení
  • E-mail
  • Adresa
  • Telefon

Děláme seznam pletařů s počty čtverců, aby je mohl komisař, až přijede naši deku změřit, dobře spočítat a abychom Vám později mohli zaslat fotografie z celé akce. 

Co se s dekami stane poté?

Až bude nejdelší deka změřena, oslavíme to spolu adventním zpíváním a svařákem na kamenném mostě a v dalších dnech ji „rozvážeme“ na malé deky o velikosti 150 x 180 cm. Současně s adopcí se může každý rozhodnout, ke komu pak jednotlivé deky doputují. Každá najde svého nového majitele. Některé dostanou naši pacienti, některé poputují do Alzheimer centra, do domovů pro seniory, zkrátka všude tam, kde o ně bude zájem a kde budou potřeba.

Kdo se může stát adoptivním rodičem?

Každý, kdo chce a může podpořit práci našeho hospice. Každý, komu dává smysl, co děláme. Každý, kdo si umí představit, že každá minuta života se počítá a je stejně důležitá, jako kterákoliv jiná. I ta poslední. Každý, koho potěšila myšlenka na společné dílo lidí z Písku i přespolních.

Jak se mohu stát adoptivním rodičem?

1. Přejděte na odkaz na darujme, vyberte kolik čtverců či celých dek chcete adoptovat a pošlete „adoptivní dar“. Nejvíce nám pomůže měsíční příkaz k úhradě, například ve výši dvou káv či jednoho oběda. To jsou adopce, díky kterým pak budeme moci dlouhodobě dělat svou práci.

2. Jste-li firma, spojte se s Katkou Literákovou nebo Katkou Šolcovou a domluvte podrobnosti.

Jak jinak se mohu zapojit? 

 • Můžete nás podpořit finančně ZDE. Budeme vděční za každou korunu, kterou nám věnujete.

 • Úplně nejvíc nám pomůže trvalý příkaz k úhradě, byť na malou částku. To jsou peníze, o které se můžeme opřít a se kterými můžeme počítat dlouhodobě.

 • Můžete již předběžně adoptovat čtverce či celé deky ZDE.

 • Jste-li majitel firmy a máte chuť s námi na tomto projektu spolupracovat, ozvěte se Kateřině Literákové na 724 051 181 nebo literakova@hospic-pisek.cz, budeme rádi za podporu a dlouhotrvající spolupráci.

 • Chcete nám pomoci deky splétat? To budeme jásat! Ozvěte se našim Kačkám a vymyslíme, jak to provést.