Je sobota 4. května 2024 a já stojím na fotbalovém hřišti v Hrazánkách, vesničce nedaleko Milevska. Přijela jsem sem coby nová PR manažerka hospice vyfotit naší paní ředitelku Danku Nechvátalovou se starostou obce Hrazany, panem Bolkem.

“Proč”, říkáte si možná?

Protože obec Hrazany, místní spolky a přátelé mladých hasičů z Dobrošova tady uspořádali Charitativní běh na podporu našeho hospice, tedy Domácího hospice Athelas v Písku.

Přijely jsme si sem s dcerkou udělat hezký den, a ač to ze začátku vypadalo, že jde o mou první PR pracovní akci v terénu, šlo o mnohem víc.

Víte, já jsem v tomhle poli tak trošku nová. Marketing sice už nějaký ten pátek ovládám levou zadní, ale pokud jde o témata jako je dobrovolničení, neziskové organizace a fundraising, jsem v tom prostě nováček.

Moc jsem o tomhle tématu dosud nevěděla. Ale to, co jsem zažila na Charitativním běhu v Hrazánkách mě naprosto odzbrojilo, dojalo a já pochopila, o čem dobrovolničení opravdu je.

A protože mě lidé zde velmi inspirovali, rozhodla jsem se na základě toho, co jsem tady viděla, pro vás sepsat 3 věci, které by měl takový člověk, který se rozhodne být dobrovolníkem splňovat.

1. Musíte si být vědomi toho, že to děláte nezištně. Víte, že dáváte svou energii ven, obětujete tomu svůj volný čas a jste s tím vnitřně v pořádku.

To tady bylo patrné. Ti lidé, kteří celou akci organizovali do toho dali srdce, nápad, kreativitu, věnovali tomu svůj volný čas a nic za to neočekávali nazpět.

Už když jsme na místo přijely, všude kolem byla milá a pohodová atmosféra. Každý nám hned poradil, nasměroval nás, popovídal s námi.

Následoval milý úvod od pana starosty a naší paní ředitelky. Běžci se poté rozeběhli podle svých tras. A my s dcerkou šly spolu se zbylými neběžci vycházkovou trasu po polích a lesích a hledaly jsme po cestě skryté obrázky.

V cíli nás s úsměvem přivítali, dostaly jsme diplomy, medaile a nějaké malé dárečky. Ženy z okolí napekly dobroty, na kterých jsme si pochutnaly, a děti se následně vyřádily na hřišti, skákacím hradu, nebo si mohly nechat pomalovat obličej od skvělé malířky.

Každý člověk, každý dobrovolník tady byl opravdu rád. Věděl, proč to dělá a bylo krásné to pozorovat.

1. Dobrovolničení je o komunitě a semknutí lidí, kteří mají stejný záměr. Není to nic moc pro samotáře.

Tohle je na dobrovolničení úžasné. Nikdy na to nejste sami. Tím, že se přidáte jako dobrovolník, pomocník či spoluorganizátor k nějaké dobročinné akci, přidáte se do kruhu stejně smýšlejících lidí. Tedy vlastně do takové nové rodiny. Komunity.

Komunita si pomáhá, radí se, snaží vždycky najít to nejlepší řešení pro všechny a má stejný cíl, tedy pomoci nějakému člověku, organizaci, životnímu příběhu

Ačkoliv šlo o charitativní běh, nebyl to žádný závod, kde by se lidé předháněli. Bylo naprosto fascinující pozorovat, jak všichni běží v klidu, v radosti, s vědomím, že běží pro dobrou věc, a to je nejdůležitější.

1. Dobrovolničení je radost, ne stres. Musí vás to naplňovat a dávat vám smysl.

Celý den se v Hrazánkách nesla tak příjemná a uvolněná energie. Sluníčko svítilo do všech lidských duší, na všechny tváře, které se tam ten den opálily, a všichni cítili pohodu. Nikdo se nestresoval, nehandrkoval, nezávodil s ostatními. Všechno bylo na pohodu. Každý věděl, že je to pro dobrou věc, a že je potřeba si to hlavně užít.

A i tohle poselství nese náš hospic a všechny charitativní akce, které se kolem nás konají. Užít si den s přáteli a moci běžet za ty, kteří už běžet nemohou a jejich život se chýlí ke konci.

Děkuji všem milým lidem z okolí Hrazánek, že pro nás uspořádali tak krásnou akci, pro jejíž organizaci jsme nemuseli udělat nic jiného než přijít. Moc si vážíme toho, že výtěžek z této akce putoval právě našemu hospici a vybrala se nádherná částka 44 750 Kč.

A když dopisuji tyto řádky, cítím jak mě hřeje teplá a příjemná energie na srdci a vím, že kolem nás existuje mnoho úžasných dobrovolníků, bez kterých bychom nebyli tam, kde jsme teď.

Takže vám všem dobrým duším DĚKUJEME

A já jdu pronikat do těch kouzel, které se dějí kolem našeho hospice dál a dál.

Jsem Barča, PR manažerka a fundraiserka v Domácím hospici Athelas v Písku a občas vás tady teď budu těšit svými blogovými články a postřehy z tohohle fascinujícího světa, kde vládne dobré srdce a kde mám pocit, že “Tady je svět ještě v pořádku.”

Mějte se krásně

Barča Smrčinová