V Písku dne 18.6..2024

Dne 20.12.2023 byl správní radou Komunitní nadace Blanicko-otavské (KONABO) schválen finanční příspěvek pro Domácí hospic Athleas ve výši 50.000 Kč na mzdu zdravotní sestry. Příspěvek byl přidělen na základě schválené žádosti v Otevřeném grantovém kole na podporu paliativní péče, služeb pro sociálně slabší, péče o seniory a zdravotně postižené.

Díky příspěvku jsme byli schopni pokrýt část mzdy hospicové zdravotní sestřičky na období 5 měsíců (leden – květen 2024). Velmi si této finanční pomoci vážíme, jelikož v současné době pokrývá příspěvek z veřejného zdravotního pojištění jen zhruba 50 % veškerých provozních nákladů a mzdy našich pracovníků tvoří nejvyšší položku v našem rozpočtu. Naše zdravotní sestry jsou vysoce kvalifikované a empatické osoby, které musí kromě vysoké odbornosti vykazovat i speciální charakterové vlastnosti jako je schopnost vyrovnat se se zármutkem, umíráním a smrtí. Musí být psychicky odolné a i v krizových situacích projevovat potřebnou míru empatie a schopnost naslouchat potřebám terminálně nemocných pacientů a jejich pečujícím. V rodinách pacientů pak nezřídka plní i roli krizového psychologa a jsou zásadním tmelícím a stabilizačním prvkem, který pomáhá všem zúčastněným se s nastalou situací lépe vyrovnat. Je tudíž velmi důležité zajistit jim za jejich profesionální práci i spravedlivou odměnu, v čemž je nám příspěvek od Nadace KONABO velmi nápomocen.

Od roku 2014, kdy byl založen Domácí hospic Athelas, využilo jeho služeb už více než 500 pacientů. Za prvních 5 měsíců tohoto roku jsme měli v péči celkem 38 pacientů, což svědčí o neustále vzrůstající tendenci zájmu ze strany cílové skupiny. Děkujeme za dlouhotrvající podporu NF Konabo, která je pro nás velkým povzbuzením v naší hospicové práci.

Barbora Smrčinová

PR manažerka a fundraiserka