V Písku dne 12.9.2023

10.09.2023 od 12:00 u Kamenného mostu v Písku

V neděli 10. září 2023 se na píseckém Kamenném mostě uskutečnil Běh mezi Mosty, který pořádal Domácí hospic Athelas ve spolupráci se Spolkem Přátel Kamenného mostu.

Akce navázala na původní Běh mezi mosty, který před deseti lety „nastartoval“ Spolek Přátel Kamenného mostu společně s Prague Tuesday Club, ale navíc mu dodala charitativní přesah, kdy byl veškerý výtěžek věnován Domácímu hospici Athelas.

A jak samotná akce vypadala?

Běh byl rozdělen do 3 tras v délkách 1,4 km (účast 92 běžců), 3,4 km (účast 294 běžců) a 10 km (119 běžců). Suma sumárum, akce přilákala neuvěřitelných 505 běžců napříč všemi věkovými kategoriemi. Ti, co nepreferují běh, měli možnost podpořit činnost našeho hospice formou účasti na poznávací degustace vín, kterou zajistila společnost Víno Hruška. Zkrátka nepřišli ani nejmenší návštěvníci, pro které byl přichystám symbolický běh přes Kamenný most v délce 110 m. Odměnou jim byl sladký lívanec, proto byla tato kategorie nazvána „Lívancový běh“.

Běhu se zúčastnily i členové téměř všech píseckých sportovních oddílů – NTG Písek, Floorball Club Písek, Volejball Písek, Frisbee Písek, Házená Sokol Písek, Plavecký klub Písek, FC Písek, IHC Králové Písek, Sršni Písek, Lezetop, Atletika Písek, Orientační běhy Písek. Vlastní běžecké týmy sestavily i Nemocnice Písek, Skauti Písek, Střední zdravotnická škola Písek, ZŠ Cesta Písek a zástupci firem S.N.O.P., Interplex a Forvia.

Velmi milým překvapením byly iniciativy našich podporovatelů na portálu Darujme.cz, kde byly v souvislosti s konáním běhu založeny 4 výzvy ve prospěch našeho hospice. První výzva byla vyhlášena ambasadorem a ředitelem ZŠ J.K. Tyla v jedné osobě Mgr. Bc. Pavlem Kocem, který výměnou za vybranou částku pokrývající mzdu naší zdravotní sestřičky uvedl v život prastarou legendu vztahující se ke Kamennému mostu a převedl přes něj jelena. Ten byl dle této pověsti prvním živým tvorem, jenž přes most přešel. Druhá výzva byla vytvořena zdravotníky z písecké nemocnice a vybrané peníze byly určeny na pokrytí 20 dnů hospicové péče. Projekt Pitomá párty v rámci platformy Darujme.cz měl za cíl získat finance na úhradu virtuálního startovného, které by následně zajistilo úhradu nákladů za paliativní péči poskytovanou Domácím hospicem Athelas. Autorkou čtvrté výzvy byla Hana Regina Střelečková, která šířila informaci o běhu i mimo Písek a za vybranou částku určenou na hospicovou péči chtěla absolvovat 10 km trasu v bačkorách.

Pro všechny návštěvníky byl připraven opravdu bohatý doprovodný program. Akcí provázel známý sportovní redaktor ČT Vlastimil Vlášek, odpoledne bylo zpříjemněno zpěvem Elišky Kotlínové. Ambasadory běhu se stali známé osobnosti nejen z oblasti sportu, konkrétně písecká rodačka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, držitel světového rekordu v pozici „plank“ Josef Šálek, házenkářka Iveta Korešová Luzumová, herečka Valérie Zawadská nebo ředitel ZŠ J. K. Tyla Mgr. Bc. Pavel Koc.  Nenudili se ale ani nejmladší věkové kategorie, pro něž byla připravena řada aktivit jako lezecká stěna, malování na obličej, tvořivé dílničky nebo mimoorientační běh s OPI Písek v Palackého sadech.

Co nám běh přinesl?

Výtěžek ze startovného na platformě Darujme.cz činil 81.921,55Kč, nadace Divoké husy nám pak tuto částku navýšila o dalších 60.000 Kč. Přímo na místě pak bylo běžci uhrazeno startovné ve výši 107.600 Kč. Celkový čistý výtěžek běhu pak činil 453.047 Kč, což nám pokryje náklady na léky a zdravotnický materiál na 9 měsíců! Pro naši organizaci je to naprosto neuvěřitelná částka a myslíme si, že množstvím lidí i úrovní akce se nám podařilo vyrovnat Běhu Dobré vůle Nadace Olgy Havlové a jiným velkým běžeckým akcím.