Upletly jsme s naší Terezkou kus čtverce do tamté deky, však asi víte. Nahodily jsme oka (ha, vzpomněla jsem si, jak se to dělá). Vítězství. První řada, druhá, několikátá. Terezka plete moc ráda. A taky to umí, dobře ji to naučila paní učitelka v naší škole. Jenže nahodit ta oka tak, aby zrovna z téhle vlny, zrovna na těchto jehlicích vylezl čtverec o délce 30cm není tak jednoduché, jak se zdálo. Volala mi to jednou, zcela na začátku našeho dekového nápadu jedna paní a měla direkt naprostou pravdu. „Paní Literáková, a umíte vy vůbec plést? To musíte uvést přízi a tloušťku jehlic, víte!“ „Moc ne“ přiznávám popravdě (ale Kačka Šolců jo, myslím si potichu). Možná i to mi umožňuje popustit uzdu fantazii a naivně si představit …nepředstavitelné. Nevidím ty překážky a limity dopředu. Což je sice bezva, avšak zároveň to vytváří zajímavý prostor. Prostor pro chyby. Pro mnoho chyb. Nepovedlo se to napoprvé. Byl moc velký. Čtverec jeden. Vypáraly jsme to. Terezce se moc nechtělo. Viděla jsem jí na očích, jak se jí nelíbí, že něco, co už existovalo, musí zase zmizet. Budeme stát na začátku – jako před hodinou. Stala se chyba. Chyba je něco, co nás občas potrápí. Chyba je něco, co nechceme. Za chyby se ve školách obvykle dávají horší známky. Za chyby se platí, někdo říká. Chyba je něco, za co se člověk stydí. Za co je třeba se omluvit. Udělal jsem chybu, musím ji napravit. Chybu obvykle vnímáme jako něco, co se nemělo stát. Chybovat se bojíme.

Tak. A co kdyby to bylo celé jinak? Co když vypárání čtverce a jeho znovustvoření prostě jenom znamená, že toho umíme rázem víc? Že jsme poznali, kudy to nepůjde a jak máme postupovat jinak? Co když je chyba jmění, zlaťák, který nám už nikdy nikdo nevezme? Rozhlížím se ve svém životě, v životě mých blízkých a přátel, rozhlížím se v práci. Všude samá chyba, jaká to krása!!! Jaké by to bylo, kdybychom nad chybami jásali: „ó, to je skvělé, tys udělal chybu a podívej, co všechno ses díky ní naučil, gratuluji ti, člověče.“ Jak nádherně lidské to je udělat chybu v práci, v podnikání, ve vztahu, v pravopise, matematice. V životě. Všichni jich máme pěknou řádku na našem životním účtu. Pěknou řádku výdobytků, uvědomění, zkušeností, těch malých osobních pokladů duše.

Někdy v životě sčítáme chyby, v průběhu i na jeho konci. Obracíme se k nim a litujeme. Říká se, že lidé většinou litují ne toho, co udělali, ale co neudělali. Něco lze ještě vypárat a začít znovu, něco již bylo zcela dopleteno a zakončeno.

Dívám se na ty naše deky (kterých je nyní 26 hotových a máme je u sebe, dalších pár všude možně teprve vzniká), blížíme se tedy k polovině. Jsou krásné, pestré… a jsou v nich chyby. Ty chyby je dělají ještě kouzelnějšími, než by byly z dokonalé strojové výroby. Ty chyby a nedokonalosti z nich dělají deky s příběhem, prosycené lidskostí, dokonale nedokonalé. Ne každý čtverec při té práci je stejný – avšak za všechny pociťujeme vděčnost, ne vždy se podaří sháčkovat vše naprosto dokonale, rovně. Ale…důležité je, že to nevzdáváme, občas kousek vypářeme a jdeme dál. Člověk by neřekl, co všechno nám ta obrovská deka přinese. „No teeeda, to muselo dát příšernou práci. A přitom taková blbost, co?!“(Šebková, Pelíšky).

Buďme tedy laskaví, k sobě, k našim chybám, k upáraným kouskům našeho života i puštěným okům. Zveme vás, z našeho hospice, z místa, kde je denně žita úcta a respekt ke všem lidem, k chybování. Užijte si ho. Možná totiž, že je to všechno opačně, než si myslíme a na konci našeho pozemského putování stojí kdosi u nebeské brány a říká: „Blahopřeji ti ke každé chybě, kterou si ze života přinášíš.“ Nebylo by pak snazší chybovat?

JAK SE MOHU ZAPOJIT do té deky plné chyb a dobrých myšlenek?

Uplést či uháčkovat čtverec 30x30cm. Máte-li již pro nás nějaké, rádi si je od vás převezmeme u nás v Athelasu, všechny pondělky, úterky a čtvrtky v dopoledních hodinách (9-12) nebo po dohodě. Kateřina Literáková, tel. 724 051 181, literakova@hospic-pisek.cz. Za každý čtverec děkujeme, připíchněte k němu prosím cedulku s Vaším jménem, e-mailovou adresou a telefonním číslem.

Chcete nám pomoci jinak?

Považujete-li naši práci za užitečnou, prosím podpořte nás. Každé koruny si ceníme a proměníme ji v minuty péče o ty, kteří naši pomoc potřebují. Děkujeme ze srdce! Číslo účtu: 8491450001/5500 – prosíme, pošlete nám své kontaktní údaje, moc rádi bychom Vám osobně poděkovali.