Krásný den z Athelasu Vám všem. Dnes začnu hned zhurta, máme velikou radost! Je to zvláštní pocit, píšete článek do Píseckého světa, vyřknete tu myšlenku o čtvercích a pletení a pak….čekáte. A nevíte. Nemáte nejmenší tušení, kolika srdcí a rukou se ta myšlenka dotkla, kolik lidí si řeklo, co je to za nesmysl, držíte se jen toho, že jste to mysleli dobře a teď „děj se vůle boží“. A ona se děje. Tu zavolá jedna milá paní, jakáže je ta velikost čtverců, tu se ozve někdo další, že je třeba uvést, jakou tloušťku jehlic a sílu příze. A já se raduji, protože víte, co ty telefonáty znamenají? Že jsme spolu v kontaktu přes tyhle řádky! Že spolu vlastně mluvíme, i když ve skutečnosti ne, že to funguje! Tak rádi o vás v Athelasu víme! Víme, že tam někde jste a že o nás víte. Tak pojďme o kousek dál v našem příběhu.

Všimli jste si někdy, že v přecházení mostů je obrovská symbolika? Taková obyčejná věc, stojíte na břehu a tu řeku, co teče dole pod vámi, musíte nějak zdolat. Most je k tomu ideální spojenec. Uděláte jeden krok, další, třetí…a než se nadějete, jste na druhém břehu. Ejhle, suchou nohou. Mosty spojují. Břehy, lidi, srdce. Můj syn, když byl ještě úplně malý, jednou řekl: „Mami, láska je takovej duhovej most od jednoho srdce ke druhému.“ Výstižné… U nás v Athelasu bedlivě střežíme jeden z důležitých životních mostů. Stojíme na břehu a naším posláním je umožnit, aby ten most spojující život a smrt, byl snesitelným a laskavějším místem pro všechny, kdo přes něj zrovna přecházejí. Aby byl vlídný, aby se po něm dalo jít snáze. Aby po něm člověk nemusel jít sám, ale měl s sebou ty, které si sám vybral. Rodinu, přátele, lékaře, sestřičky, duchovní.

Most je místem hluboce symbolickým. Náš most v Písku má dokonce svůj úžasný Spolek přátel kamenného mostu! Proto jsme se rozhodli, že tu velikou společnou deku „napěchovanou“ dobrými sny, složenou z mnoha čtverců oblečeme našemu mostu. Ne nebojte se, nebudeme po ní šlapat. A ano, budeme se modlit za krásné jiskřivé počasí. Termín oblékání mostu do deky je ještě ve hvězdách, uvidíme, jak rychle to půjde s jeho opravou. Ale moc bychom si přáli to stihnout do konce roku 2021. Představujeme si krásný slunečný, lehce mrazivý adventní den pro setkání s mostem, dekou, vámi a mnoha dalšími, kteří zrovna třeba jen půjdou okolo. Datum zatím ukryto v budoucnosti.

A teď to důležité nakonec, otázka do pranice: A co s tou dekou uděláš pak, milý Athelasi? Bylo to vůbec k něčemu, že jsme pletli? Milé pletařky, milí pletaři, ta deka nebude sešitá nejpevněji. Až most zase svlékneme do jeho vlastní krásy, z té velké deky se stane mnoho malých. A jejich osudy budou různé. Některé si zakoupí lidé na mostě a přispějí tak našemu domácímu hospici. Někteří si je symbolicky „adoptují“ a věnují je do domovů pro seniory, lidem na vozíčku a na všechna možná místa, kde bude takových dek potřeba a kde udělají radost. Některé věnujeme pacientům. A jak to tak bývá, každá deka najde toho nejsprávnějšího majitele.

Praktické shrnutí na závěr: Čtverce mají velikost 30 x 30cm. Jsou z jakékoliv příze, na jehlicích, které najdete. Žádné omezení v tomhle směru dávat nechceme, abychom neztratili chuť uplést čtverec těch z vás, kdo nejste profi pletaři a máte doma byť jen jedno jediné klubko. A jak řekl Malý princ: „Co je důležité, je očím neviditelné…“ Mnohem důležitější, než kvalita a příze, je v celém tomhle bláznivém nápadu VAŠE SRDCE. Myslete hezké myšlenky, až budete plést. Těšíme se na vaše čtverce.

Máte už pro nás čtverec nebo dva? Rádi si je od vás převezmeme u nás v Athelasu, všechny pondělky, úterky a čtvrtky v dopoledních hodinách (9-12) nebo po dohodě. Kateřina Literáková, tel. 724 051 181, literakova@hospic-pisek.cz. Za každý čtverec děkujeme, připíchněte k němu prosím cedulku s Vaším jménem, e-mailovou adresou a telefonním číslem.

Chcete nám pomoci jinak?

Považujete-li naši práci za užitečnou, prosím podpořte nás. Každé koruny si ceníme a proměníme ji v minuty péče o ty, kteří naši pomoc potřebují. Děkujeme ze srdce! Číslo účtu: 8491450001/5500 – prosíme, pošlete nám své kontaktní údaje, moc rádi bychom Vám osobně poděkovali.